son atlayan fakirdir !..üç beş çocuk, fazla değillerdi. havuzda yapılabilecek bütün haylazlıkları yapıyorlar her zaman ki gibi. ailelerinin refah seviyesi (ki zenginlik diyoruz biz buna) normal bir vatandaşın on iki ya da on üç misli. tabi ki veledler de bunun farkında..


havuzun kenarında koşarlarken uyardım, düşüp kırmasınlar bir taraflarını diye. genel lifeguard kuralı (no runing) olmasında mütevelli işimi yaptım anlayacağınız. ama anlamadığım bir konuda takılmadı değil aklıma; - ulan neden uyarıyorum ki ben bunları, zaten evlerine gelen piyano ve çello öğretmenleri sanırım bunları da öğretiyordur !..

neyse daha sonra koşma faslını atlattılar efendim bunlar, sukunete bürünür gibin oldular. şimdiki heyecanları havuzun kenarından birinin üçe kadar saymasıyla birlikte havuza atlamak. tamam normal, hem de çok normal. son atlayan kaybediyor kuralda bu. farkındaysanız şuana kadar anlattığım her şey normal bir durumu ifade etti. bir olayı betimledi belki de, belki de değil öle.

şimdi durup düşünün, allah aşkına düşünün. eğer bu oyunu siz oynasaydınız ve o çocukların içinde siz olsaydınız, havuza en son atlayanın cezası olarak neyi seçerdiniz..?

zipnot; bu çocukların yaş ortalaması 7 - 8 arası

a) eşşek
b) salak
c) deli
d) köpek

çoğu kimse bunlardan hepsini seçebilir sanırsam. yani ortalamaya vurursak belki eşşek (ki doğrusu eşek) biraz daha öne çıkar. hatta bazen ilk olarak; e olur, daha sonra ş olur, yine ş, sonra e filan...

bakın farkındaysanız halen normal bir olayın detaylarını anlatıyorum.
efendim gelelim olayın incecik detayına; hani şahit olmaktan öte şaşkınlık katsayımın yükselmesi diyebilirsiniz buna. mirim bu çocuklardan üçe kadar sayan çocuk son atlayanın cezasını; "son atlayan fakirdir !" olarak belirledi. evet yanış duymadınız; son atlayan fakirdir!

gelelim iç gıcıklatan detaya; bence zenginlik seviyesi oynanan oyundan tutunda, insanların (buna çocukların en garip korkuları dahil) korkularını yahutta kötü gördükleri durumları etkiliyor. düşünsenize çocuk fakir olmayı kötü bir şey gibi görüyor. tamam yaptığım psikolojik bir çözümleme değil ama yine de garip bir detaydı...


erken kutlanan doğum gününden gelen edit; erkende olsa geçte olsa sanırım unutmamak için elimden geleni ardıma koymayacağım... pişttt fakir sana diyorum :)