1614 km'de barcelona, valencia, madrid, roma {bölüm ve sahne 4 \ roma}

sevmek gibi geliyordu her şey,
sevmek gibi gidiyordu kadın!
adının anlattığı canın teni yakmasıydı.
bir bulut.. 
evet ama aslolan, bulutun suyu yağmasıydı!
italya \ roma


ispanyol merdivenleri ve bu hanımefendi ile başlayalım efendim roma'ya.. hani şu günün her saati insanların oturup kendini dinlediği, karşılarında akan çeşmeye bakıp "acaba" larını düşündükleri çeşmeyle. maceramız başlarken aklımızda italya yoktu. hatta bunu kim soktu aklımıza onu da bilmiyorum. birden çıkıverdi karşımıza. ben ikinci kez, sem ve mcd ise ilk kez tanıştı roma'yla. geçen sene tam bu zamanlardı. bir sabah kalktım ve "ben italya'ya gidiyorum!" dedim. bir hafta içinde vize, bilet vs. halledip sırt çantamı da hazırladıktan sonra bastım gittim italya'ya. bütün italya'yı trenle keşfettim. tek başıma.. 


ispanya'dan dönerken dokuz saat rötarli bir uçak bekliyordu bizi roma'da. dedik acaba? iyi ki de demişiz. sırt çantaları emanete bırakıldıktan sonra çıktık havalimanından...

italya\roma için çok fazla şey söylemeye gerek yok sanırım. ispanya'da ne kadar tarih varsa, italya'da bunun üzerine on kat daha koyun! her köşesinden tarih fışkırıyor sanki. köklü bir medeniyetin temelleri atılmış, en ihtişamlı dönemi burada yaşanmış. haliyle de eserleri dün gibi ayakta. fazla vaktimiz yoktu. epi topu 4-5 saat.. böyle olunca iş başa düştü. roma'ya gidipte görmemek olmaz dedirtenleri yapalım dedik. geçen seneki tecrübeden mütevellit aldım sazı elime. ilk olarak "via del corsa".. roma'nın en meşhur\merkezi caddesi. bizdeki hangi caddeye benziyor söylemeye gerek yok herhalde :] 


bu caddede yürürken dikkatinizi sağlı sollu insan kuyrukları çeker hep. her yüz metrede bir vardır  bunlardan. neden bekliyorlar diye merak etmiştim geçen gidişimde. sanatsal bir faaliyet için efendim bu sıralar. ya bir resim sergisi ya da bir tiyatro oyunu. bir dakikalarını sanatsız geçiremiyorlar anlıcanız. hani bir gün giderseniz merak etmeyin diye anlattım. ben yaşadım siz yaşamayın yani :]


bu şehirde insanlar birbirine aşık! kıskanmak mı lazım yoksa imrenerek mi bakmak gerek bilmiyorum. bu poza benzer elimde en az üç çift daha var. onların bu anını fotoğraflamak, aşklarına şahitlik etmek gibi.. 


yukarıda azda olsa bahsettik ama tam anlamıyla değinmeden olmaz. dedim ya bu şehirde insanlar birbirine aşık diye, işte bu merdivenler asıl mekanları onların. kimi dinlenmek için, kimi sevgilisine sarılmak için orada. "ispanyol merdivenleri" nden bahsediyorum. burada oturup bir şeyler yazmıştım geçen sefer. bu sefer nasip olmadı ama o sefer ne yazdığım dün gibi aklımda..


içinden ne diledi bilmiyorum ama tam zamanında yakalamışım :] "aşk çeşmesi" dediğimiz mekandayız. insanlar başlarının üzerinden attıkları bozuk paralarla kısmet aradıkları mekan yani :] şaka tabi ki.. umut edilen her ne varsa olması için harcanan çaba kutsaldır. mcd'de sanırım bu inançla attı parayı. valla sormadım ne diledin diye ama barcelona'daki çabasını gördükten sonra neye olduğunu az çok tahmin edebilirim sanırım :]


bundan bahsetmesem olmazdı sanırım :] italyan pizzası ile ilgili görüşlerimi daha önceden yazmıştım kutsal bilgi kaynağında. gitmişken tatmadan olmadı tabi ki de. geçen sefer ki seyahatimde de yine beni hayran   ama bu sefer ki daha bir güzel geldi bu kurtlar gibi aç bünyelere :]


başlamadan şu fotoğrafın üstüne bi tıklayın :] nasıl ama ? burada pizza tartılarak satılır efendim! evet yanlış duymadınız tartılarak.. istediğiniz çeşidinden istediğiniz büyüklükte kestirirsiniz, sonra kesen kişi teraziye koyar ve biraz daha ısıttıktan sonra servis eder. seçerken o kadar kendinizden geçersiniz ki önünüze geldiğinde; "lan napmışım ben!" dersiniz. ama yine de nasıl oluyorsa biter o koca tepsideki pizza :]


patlıcanlı, brokolili, acı soslu vs. çeşitleri var. peynirin tadını hiç bu kadar doğal, o gevrekliğin kıvamı hiç  bu kadar leziz gelmez size.. malzemelerin hamurun üzerinde durması için çaba harcarsınız, o kadar boldur yani. acaba şundan da denesem mi diye sakın ola tereddütte düşmeyin! sonra benim gibi pişman olursunuz.. :] o brokolili pizzayı denemediğim için halen yastayım..


yavaş yavaş bitiriyoruz macerayı.. zaman öyle çabuk geçiyor ki; "acaba gitmedik mi?" demeye başlıyorum. bu hem kötü hem de çok iyi benim için.. bir sonraki için sebebim oluyor! sebep aradığım için değil, sadece beni itecek bir şeyler arıyorum. bazen buluyorum bazen de olmasına gerek kalmıyor. "kendi yağıyla kavrulmak" deyimini yakıştırıyorum kendime çoğu zaman. hep bir sebepten ötürü dikleniyorum hayata! iyi de yapıyorum... roma'dan ayrılırken artık bittiğinin farkında olduğumuz anıların izdüşümü vardı yüzlerde. yorgunluktan ziyadesiyle keyif almak daha doğrusu...


bu macerada ben yokum efendim. çünkü keşfettiğim bir şey yoktu roma'da. ne varsa sem ve mcd içindi. onlar ilk defa gördü via del corsa'yı, ilk defa yediler italyan pizzasını italya'da. bu yüzden kendime verecek ne bir sözüm ne de bir hesabım vardı. sem'in ya da mcd'nin var mıydı bilmiyorum ama yüzlerindeki o hal maceranın bittiğini ifade eden hüznü belli ediyordu sanırım. iş bu pozları çekerken hep acaba nasıl görünecek diye merak ettim. şimdi bakıyorum da o küçücük pencereden gördüğüm kişilerle büyük hallerini gördüklerim arasında çok ama çok fark var. bunlar daha iyi anlatıyor hallet-i ruhiyelerini...

sona yaklaştıkça kelimeler nedense daha acıtıyor. olsun varsın, bu da bir nevi kendi iç hesaplaşmamız :] biten her şeyden arta kalanlar anlatır ya size özeti. işte bende o özete imrenerek bakıyorum. hep "iyi ki yapmışım" var dilimde. olası bir pişmanlığı aklıma bile getirmiyorum. olmayacak duaya amin demelerin bilmem kaçıncı perdesidir bu bilmem ama; son perdesi olmayacağı kesin! işte bunu biliyorum...

27 fikre tercüman olmuş:

stuven dedi ki...

ispanyol merdivenlerinde seni de görmek isterdim. belki aşağıda bir yerlerde vardır fotoğrafın ama sayfayı bilerek aşağıya çekmiyorum. büyü bozulmasın.
edit: geçen sefer o merdivenlerde yazdığın şeyler varmış ve keşfettiğin bir şey olmadığı için yokmuşsun.

günün birinde gidecek olursam vermiş olduğun kuyrukta bekleme bilgisi çok işime yarayacak:)

valla ben aşk fotoğrafına imrenerek baktım. abartısız söylüyorum müthiş bir fotoğraf.
gözümüz yok. maşallah maşallah aman bize de nasip olur inşallah:)

mcd'ye sesleniyorum ben olsam ben de dilerdim:) içimde kalmasından iyidir. o kadar gitmişim dilemesem olmaz.

bu pizza yapılmazdı şimdi yaa:(
ahahah brokolili pizza bir sonra ki geziye kaldı desene:)

dönüşlerde hep bi tatlı yorgunluk olur. güzeldir...

güzel bir yazıydı teşekkürler.

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@stuven

aslında vardı bi kaç fotoğraf ama koymamak sanırım en güzeliydi. şimdi başkalarının keşfini kendi keşfimmiş gibi göstermek olmazdı aslında :] bu yüzden olmadı bu sefer, oldurulamadı..

aşk konusunda da dileklerine amin demekten başka çarem yok sanırım :] umarım nasip olur sana da.. bana gelince sanırım zor gibi :]

pizzalar için ise yapacak bir şeyim yoktu :\ ne yazık ki onların güzelliği cezbetti beni.. yemek değil aslında yapmak cezbetti. o yüzden bu kadar çok lar bu yazıda..

son olarak ben teşekkür ederim. jürilik görevini yapamadın ama yine de kimin birinci olduğu belli oldu zaten :]

edit: şımarık pisliğin tekiyim :]

sçl dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
sçl dedi ki...

bir önceki msjım neden kaldırıldı bilmiyrm ama ben tekrar yazıyorm. neden bilmyrm ama bunları okudukça seni tanımak istyrm!!

çinnn dedi ki...

en düşük dozda kıskançlığı bu yazı için hissettim. sanırım bunun dönüş yazısı olmasıyla da alakası var... hahahaaa... kötüyüm ben kötüüü!!! :))

ya o mcd'nin fotoğrafı nedir öyle yaaa... sen bu kadar tatlı bi adam mısın, yoksa makinenin büyüsü mü bu mcd? :) yanaklarını sıkmak istedim. (haftasonu hatırlat da, içimde kalmasın)

italya deyince kara kaplı defterimi çıkarıp tekrar bi göz attım. arkasından dedim ki; blogda yazdıkların hikaye.. asıl cevher benim çekmecemde ;)

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@sçl

ilk mesajınız silindi çünkü burada olmaması gereken bir mesajdı. yorumların kimin tarafından yazıldığını bilmeden kiminle tanışacağımızı bilmemiz imkansız. ha şimdi böyle dedik diye tanışacakta değiliz onu da belirtelim..

yine de yorum için teşekkürler..

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@çinnn

gelelim sebeb-i iştirakımıza :] efendim kıskançlığın düşük olması dönüş yazısıyla değil de sanırım sizin çekmecedeki kara kaplı defterle alakalı.. malum onda yazanları anlatmak burada yazanları okumaktan bile zor! o ayrı bir yerde hep..

ayrıca şu mcd'nin tatlı olma durumu zaman zaman gerçek ama daha çok çekenin de (bu ben oluyorum) büyüsü :]

edit: asıl o kara kaplı defter hikaye.. sen asıl yazılanları okumadın daha!

çinnn dedi ki...

yaaaa... ama öyle dersen çatlarım bennn :((
ne zaman okuyacağım???

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@çinnn

sen onları çoktan okudun çinnn hemde defalarca! sadece ne okuduğunun farkında değilsin hepsi bu..

sçl dedi ki...

bende bilmen için yazmıştım ilk mesajı ama silmişsin.neyse nasıl olsa ulaşırım bir şekilde sana.hatta sen şimdi bu msjıda silersin :)

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@sçl

eğer ulaşırsanız bana da haber verin. merak ederim ne olduğunu! aa hatta mesajı da silmedim, dursun orada..

çinnn dedi ki...

ben kendini akıllı zannedip aptal olanlardanım galiba!?!?!**

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@çinnn

değilsin merak etme. neyse bende defterin bi ara alırsın...

çinnn dedi ki...

yaaaa... süpersin, biliyosun di mi? :))

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@çinnn

senin ilk oyuna gelebilirsem işte o zaman biliyo olucam..

çinnn dedi ki...

geçen akşam bunu unutmuşum bu arada...

http://fizy.com/s/1ajfyy

Zeynep A. dedi ki...

bunlara benzer bir çok hikayen olacagina eminim! Sen biraksan hikayeler birakmaz, hikayeler biraksa deklansörün birakmaz=)) çok güzel bir gezi olmus! daha niceleri olur insallah. Roma görmeyi en çok istedigim yerlerden biri... bakalim ne zaman=)

zehra16 dedi ki...

önce ellerin dert görmesin ;);)

sonra :)

-ongün boyunca yekten trenle dolaşmana gıpta ettim :)

-İ.merdivenlerinde yazdıgın bir önceki yazını merak ettim :)

-bu macerada keşfettiğim birşey yoktu demişsin..belki daha keşfedecek çok şeyin vardır Roma'da,:)"bir şehir hemen açmaz kendini,keşfedilmeyi bekler,dirhemle sunar maharetini,kusurunu gizler" bana öyle oluyor nedense..

-'iyi ki yapmışlarımın' hayatında bol bol olması dileğimle...

-

Elly dedi ki...

Ahh Roma!!! listenin ilk sırasında...Bu baharda sevgilimle Roma sokaklarında elele dolaşmak, o nefis pizzaların hepsini denemek istiyorummm :)

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@ Zeynep A.

inşallah dediğin gibi olur.. bolca hikaye bolca anı. bir de bunların yanına bolca fotoğraf olursa tadından yenmez işte :]

çok teşekkürler.

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@zehra16

iyi dilekler için çok teşekkürler.. ispanyol merdivenlerindeki yazımı sahibi aldı inan ki bende hatırlamıyorum tam olarak :\

roma için ise artık bana vereceği bir şey kalmadı sanırım!

sezen'in dediği gibi; "eskidendi çok eskiden.."

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@Elly

umarım sende bir gün gidersin bu bahar ayında :] şimdiden iyi tatiller size..

hypnos dedi ki...

yine iki yazını bir arada okuyabildim. çok kıskandım! diyorum başka da yorum yapamıyorum efenim.

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@hypnos

olsun okuman yeter :] kıskanmaman için ne yapabilirim bilmiyorum ama sanırım bu göyle devam edecek..

hypnos dedi ki...

etsin etsin=) bakma sen bana. yazmayı planladığım yazının öncesinde okuyunca böyle oldu. unutmadan yazayım onları bi ben de=)

( f ) ( k ) ( h ) dedi ki...

@hypnos

yaz yaz bende okuyup yorum yapıyım.. :]

Yorum Gönder

hani duşa girersin de su ısınana kadar geçen süre içinde yaşadığın üşüme vardır ya?

hahh işte o anlarda aklına takılan bir yorum olsun..